W sobotni poranek 10 czerwca 2017, już po raz czwarty, Brzesko zakwitło na pomarańczowo za sprawą rajdu rowerowego „Odjazdowy Bibliotekarz”, organizowanego wspólnie z Biblioteką Publiczną w Porębie Spytkowskiej. Tematem wiodącym tegorocznej akcji były drzewa i wszystko, co z nimi związane. Dlatego też towarzyszył nam w roli eksperta zaproszony pan leśniczy Waldemar Knurowski.

Impreza rozpoczęła się w bibliotece przy ul. Piastowskiej 2B, gdzie każdy uczestnik został zarejestrowany przez naszą wolontariuszkę Dominikę Nowak, a następnie obdarowany pomarańczowym plecaczkiem z logo rajdu. Następnie wszyscy zwiedzili wystawę drewnianych reliefów Romana Kusiaka, i po krótkim wprowadzeniu w tematykę dendrologiczną udali się na spotkanie z panem policjantem Robertem Gładyszem, który przypomniał o zasadach bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach. Na tym część spotkania zaplanowana w bibliotece się zakończyła, i w regularnym szyku ruszyliśmy eskortowani przez brzeską policję aż do Lasu Szczepanowskiego.

Ścieżka Ekologiczna przygotowana, wyremontowana, i w tym roku jeszcze wzbogacona o kolejną tablicę przez Urząd Miasta Brzesko. Ta tablica stanęła przy pomniku przyrody topola osika „Romeo i Julia”. Tutaj pan leśniczy opowiadał o rodzajachpomników przyrody i zasadach ich ustanawiania. Dowiedzieliśmy się też jak rozpoznawać gatunki drzew
i dlaczego liście osiki tak drżą.

Ostatni odcinek rajdu wiódł Traktem Królewskim do Leśnictwa Jodłówka, gdzie czekało na nas wcześniej przygotowane miejsce piknikowe, i rozpalone przez pana Grzegorza Kurę ognisko, a także ciekawe zabawy z panią Pauliną Ożegalską.  Dorośli rajdowicze z przyjemnością zabrali się do pieczenia kiełbasek, i degustacji upieczonych przez panie bibliotekarki i wolontariuszki ciast, dzieci zaś do układania fantastycznych konstrukcji z przywiezionych przez panią Paulinę rurek.  Na szczęście deszcz, który w tym czasie zaczął padać okazał się być tylko małym deszczykiem i posileni najmłodsi uczestnicy pikniku ochoczo przystąpili do rozbijania piniaty przygotowanej przez Majkę Put z Poręby Spytkowskiej. Niespodzianką, były ukryte w niej cukierki oraz karteczki z nazwami drzew, które każdy uczestnik losował, i z zaciekawieniem sprawdzał jakie to cechy łączą go z przypisanym drzewem. Rozbawione dzieci chętnie zgłosiły się do akcji sadzenia drzew z panem leśniczym. Leśnictwo w Jodłówce już wcześniej przygotowało dla nas, łopaty i  10 sadzonek buków oraz wyznaczyło miejsce gdzie należy je posadzić. Z małą pomocą dorosłych, dzieci zasadziły pierwsze w swoim życiu drzewka. Niektóre nawet pogłaskały je na do widzenia i z zatroskaniem pozostawiły w leśnej szkółce.

Do warsztatów plastycznych zgłosili się młodzi i nieco starsi uczestnicy. Zadaniem młodszej grupy było układanie kompozycji z leśnych roślin. Starsi zajęli się tkaniem leśnych dywanów. Na pieczołowicie przygotowanych przez Terenię Stanczykiewicz i Anetkę Kurę kanwach powstały niebywałe kompozycje, które teraz można oglądać na ogrodzeniu naszej biblioteki, zaś obrazki na kartonach ozdobiły nasz korytarz.

Ostatnim zadaniem w naszym Odjazdowym Bibliotekarzu jest konkurs poetycki. W tym roku inspiracją była fraszka „Na lipę” Jana Kochanowskiego. Zadaniem uczestników zaś napisanie zabawnego wierszyka o ulubionym drzewie. Większą odwagą wykazały się dzieci, bo aż siedmioro zdecydowało się na prezentację swojego wierszyka, a z dorosłych 4 panie. W kategorii dla dzieci jednogłośnie zwyciężyła Katarzyna Kądziołka ze Sterkowca, drugie miejsce zajęła Wiktoria Brzezińska, uczennice Publicznego Gimnazjum w Jadownikach. Spośród czterech pań żadna nie zdobyła znaczącej przewagi, w związku z tym każda dostała upominek za odwagę.

Panu leśniczemu Waldemarowi Knurowskiemu przyznaliśmy tytuł PRZYJACIELA LASU ponieważ nie tylko uczył nas o znaczeniu drzew w naszym świecie i sposobach ich rozpoznawania i ochrony, ale także poświęcił swój prywatny czas, i przyjechał z Iwkowej, żeby włączyć się w tę szlachetną akcję.

Wszyscy uczestnicy warsztatów i konkursu poetyckiego zostali nagrodzeni książkami ufundowanymi przez sponsorów tego wydarzenia: Urząd Miejski w Brzesku, Starostwo Powiatowe w Brzesku, Bank Spółdzielczy w Brzesku, Firmę ENTER Jerzego Kubali oraz Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK. Materiały edukacyjne i reklamowe przysłały: Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Fundacja EkoRozwoju, Towarzystwo Przyjaciół Lasu i Izba Edukacji Leśnej. O poczęstunek zadbaliśmy wspólnie z grupą z Poręby Spytkowskiej, wsparci przez Delikatesy Centrum w Sterkowcu. Decyzją Pani dyrektor Beaty Kani każdy uczestnik otrzymał pomarańczowy plecaczek z logo akcji.

Imprezę zabezpieczali Powiatowa Komenda Policji w Brzesku, Wydział Drogowy oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Porębie Spytkowskiej.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniach oraz za wsparcie finansowe, logistyczne i duchowe, auczestnikom za dobrą energię, uśmiech na twarzach i gotowość do wzajemnej pomocy.